*
    Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri Ceahlaul Piatra Neamt-Sporting Club Vaslui, 1-3

Ceahlaul Piatra Neamt-Sporting Club Vaslui, 1-3

Wesley_ceahlaulVasluiul a incheiat etapa cu numarul 21 cu o victorie de o maniera categorica la Piatra Neamt. Wesley a fost omul meciului cu 3 reusite, Adailton si Sanmartean fiind si de aceasta data servantii brazilianului! Ceahlaul a inscris golul de onoare pe final prin Golubovici din lovitura libera, insa era deja prea tarziu pentru un reviriment al nemtenilor.

Wesley&co nu au avut nicio emotie in fata Ceahlaului si au navalit la poarta lui Jovic inca din primele minute ale partidei, vasluienii simtindu-se foarte confortabil pe un teren pe care, cu doar cateva luni de zile in urma, jucau in Europa League. Dupa doar 10 minute de joc, Adailton il serveste pe Wesley la marginea careului de 16, iar Monroy de la gazde nu l-a putut opri pe varful vasluian decat prin fault! Acelasi Wesley a si transformat pentru 1-0, si nici asa Ceahlaul nu a avut puterea sa iasa la joc. Adailton a avut si el o sansa imensa de gol in minutul 20, insa a trimis mult pe langa poarta! Doar 3 minute mai tarziu Wesley ajunge din nou in pozitie de finalizare, in urma unei faze pe axa Constantin, Paito, Adailton, insa de aceasta data portarul Jovic scoate in corner. Goalkeeperul nemtean nu a facut insa decat sa amane golul de 2-0 cu 2 minute. Adailton a executat un corner de pe partea dreapta si acelasi Wesley a reluat cu capul, fara nicio speranta pentru Jovic! Prima parte s-a incheiat in aceeasi nota de dominare a Vasluiului, insa cu o schimbare fortata de accidentarea lui N'Doye (min.37). Nicusor Stanciu i-a luat locul acestuia si pana la pauza si-a incercat de cateva ori sutul de la distanta.
Ceahlaul a iesit de la cabine la fel de nemotivata ca si in prima repriza, astfel ca din minutul 46 Badescu i-a lasat locul lui Constantinescu. Nici chiar asa, Ceahlaul nu aratat mai bine, extrema dreapta a nemtenilor reusind o singura faza mai periculoasa in minutul 55, insa Borjan a aratat ca are refleze bune! In minutul 72 a venit randul lui Sanmartean sa vina cu un asist la Wesley. Brazilianul a profitat de apatia fundasilor Ceahlaului si si-a permis sa preia destul de larg balonul pentru ca mai apoi sa suteze puternic cu stangul in plasa lui Jovic. 3-0 si Vasluiul a confirmat forma buna din debutul acestui retur cu inca o partida excelenta! Singura scapare a defensivei Vasluiului veind cu 6 minute inainte de final, atunci cand Golubovic de la gazde a transformat o lovitura de la marginea careului de 16 al lui Borjan. 3-1 pana la final si Vasluiul nu mai are timp sa respire prea mult, pentru ca joi, 22 martie, asteapta vizita Brasovului.
Iata si echipa de start:: Borjan - Milanov, Papp, Constantin, Paito, N'Doye, Anderson, Adailton, Wesley, Sanmartean, Temwanjera.
Rezerve: Straton, Savio, Gheorghiu, Bello, Stanciu, Farkas, Gladstone

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.