Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri "U" Cluj-FC Vaslui 0-1

"U" Cluj-FC Vaslui 0-1

adailtonAdailton-gol de 3 puncte!!!
Vasluiul a castigat 3 puncte imense in urma uneia dintre cele mai grele partide din acest sezon de Liga Intai. Suporterii "Sepcilor rosii" de pe Cluj Arena nici nu concepeau o victorie duminica seara, mai ales ca echipa lor era neinvinsa in acest tur de campionat pe teren propriu.
Ionut Badea si-a trimis pe teren cel mai bun 11 posibil si a fortat deschiderea scorului inca din primele minute ale jocului. Drept urmare, Tony, Niculescu si Cristea au trecut pe langa gol in primele 15 minute ale partidei, faze la care a iesit in evidenta goalkeeperul Vasluiului, Vytautas Cerniauskas. Vasluiul a preferat sa stea la cutie si sa mearga pe cartea contraatacului, fapt ce s-a dovedit foarte inspirat in cele din urma. Cu Papp suspendat pentru cartonasul rosu primit runda trecuta, Vasluiul a dat replica la fazele fixe prin Farkas. In minutul 18 Sanmartean i-a pus pe frunte un balon din corner fundasului central al galben-verzilor, insa lovitura de cap a acestuia a trecut cu putin peste transversala. Doar 3 minute mai tarziu, Cristea a avut din nou a faza periculoasa, insa si de aceasta data Cerniauskas a fost la post! Portarul Vasluiului a scos in extremis in corner sutul mijlocasului clujean la coltul lung si a pastrat tabela intacta. Niculescu a fost si el actorul principal al unei ratari in minutul 26. Servit excelent de Cristea, varful clujean a trimis peste poarta din interiorul careului. Repriza s-a incheiat tot cu forcingul gazdelor, fara rezultat, insa pe tabela.
Ionut Badea a fortat atacul si in partea secunda introducand forte proaspete in teren. Niculescu a fost schimbat in minutul 57 de Machado, insa tot varful Tony a parut mai periculos. In minutul 61 Tony a vrut sa rupa plasa lui Cerniauskas, insa sutul sau a trecut cu mult pe langa poarta. In minutul 67 Wesley a fost inlocuit de Jovanovic, iar Badea a raspuns prin introducerea lui Nasser in locul lui Pacurar. Cu 10 minute inainte de final, clujenii au avut din nou sansa de a inscrie, insa nici de aceasta data Cristea nu a fost inspirat, Sutul sau din lovitura libera de la aproximativ 17 metri a lovit zidul, iar Bostina, aflat in apropiere a trimis si el mult pe langa poarta. Vasluiul a dat lovitura cu 5 minute inainte de final prin Adailton. Varful Vasluiul a facut un sprint ca in prima tinerete, l-a pierdut pe Cristea  pe traseu, a ajuns in marginea careului, unde i-a pasat lui Temwanjera. Varful de culoare al Vasluiului a recentrat, iar Adailton a inscris cu capul din plonjon pentru 1-0. Nici in cele 4 minute minute de prelungire aratate de la margine, Clujul nu a gasit puterea sa egaleze, astfel ca toate cele 3 puncte au fost trecute in contul Vasluiului! Cu 30 de puncte in total, galben-verzii termina turul de campionat pe pozitia a 4-a in clasament si asteapta vizita Rapidului in prima etapa din retur pe data de 20 decembrie.
Iata si echipele de start ale celor doua formatii:
U Cluj: Matache, Ungurusan, Szukala, Pele, Grecu, Pacurar, Marinescu, Bostina, Tony, Niculescu, Cristea
Rezerve: Popa, Abrudan, Menassel, Machado, Bazzi, Cojocnean, Achim

FC Vaslui: Cerniauskas, Milanov, Balaur, Farkas, Milisavljevic, Gladstone, Pavlovic, Adailton, Wesley, Sanmartean, Temwanjera
Rezerve: Puia, Zmeu, Buhaescu, Bello, Gerlem, Costin, Jovanovici

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.