*
    Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-Pandurii, 3-2

FC Vaslui-Pandurii, 3-2

Sanmartean_panduriiVasluiul nu a stralucit duminica seara in fata revelatiei acestui tur de campionat, insa a reusit sa pastreze toate cele 3 puncte acasa, gratie unui gol reusit in ultima faza a meciului de Ionut Balaur. Bucuria vasluienilor a fost cu atat mai mare, cu cat, cu doar 2 minute inainte Batin, de oaspeti, reusise sa egaleze.
Partida a inceput sub dominarea Vasluiului, insa Pandurii lui Grigoras s-au tinut cu firea si au intrat foarte repede in joc. Wesley a a dat primul semnal de alarma la poarta lui Mingote in minutul 10, cand a intrat in careul oaspetilor, insa a fost busculat de aparatorii Pandurilor si a pierdut prim-planul. Golul a venit 9 minute mai tarziu. Omul cu pasa, Lucian Sanmartean, l-a gasit perfect pe Buhaescu, iar varful Vasluiului a preluat elegant si a sutat sec la coltul lung. 1-0, iar golul Vasluiului i-a trezit pe oaspeti si i-a scos la joc. Nistor si Voiculet au dat emotii celor aproape 3.000 de spectatori cu suturi violente de la distanta, insa fara rezultat pe tabela. Tot Vasluiul avea, insa sa inscrie, la o faza la care Sanmartean a cazut in careul Pandurilor. Centralul a dictat lovitura de 11 metri, iar Wesley a transformat pentru 2-0 (min.41). Grigoras a mutat la pauza, iar in teren a aparut Bucur in locul lui Grigoras Jr. Golul de 2-1 a venit la capatul unei faze care a inghetat practic toata apararea Vasluiului, iar Nistor a inscris cu un sut perfect la vinclul lui Cerniauskas (min.60). Doar 2 minute mai tarziu, Temwanjera putea face 3-1, insa sutul sau l-a nimerit chiar pe goalkeeperul Mingote. Pandurii au trecut la conducerea jocului, iar Nistor si Batin au trecut pe rand pe langa egalare. Golul de 2-2 a venit in al doilea minut de prelungire. Oaspetii au beneficiat de o lovitura libera, iar Batin a reluat cu capul in plasa lui Cerniauskas. Vasluienii s-au trezit repede din soc si imediat dupa reluarea jocului au si ajuns la poarta adversa. Corner executat perfect de acelasi Sanmartean, balonul a fost prelungit pana la coltul lung, iar Balaur a reluat puternic cu capul pentru 3-2!
Cu aceasta victorie Vasluiul urca pana pe pozitia a 5-a in clasament cu 24 de puncte, la 9 puncte de lider.
Iata si echipele de start:
FC Vaslui: Cerniauskas - Jovanovici, Balaur, Farkas, Milisavljevici - Zmeu, Pavlovici - Buhaescu, Wesley, Sanmartean - Temwanjera Rezerve: Puia, Gheorghiu, Bello, Costin, Milanov, Gladstone, Hugo Luz
Pandurii Tg. Jiu: Mingote - Rusu, Viera, Chiriches, Cardoso - Nistor, Pintilii, Voiculet, Maxim - Grigoras, Lemnaru
Rezerve: Lazar, Vlad, Cristea, Brata, Bucur, Rada, Batin

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.