Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri Gaz Metan Medias-FC Vaslui 1-1

Gaz Metan Medias-FC Vaslui 1-1

Vasluiul obtine un punct cu un om mai putin timp de o repriza !
Galben-verzii au avut parte la Medias de un meci mai greu decat fusese scontat. Motivatia gazdelor, oboseala acumulata din meciurile anterioare, dar si prestatia foarte slaba a centralului Sebastian Coltescu au facut ca FC Vaslui sa se multumeasca cu un singur punct in urma etapei a XIII-a.
Partida a inceput sub dominatia clara a Vasluiului, iar prima faza controversata a partidei s-a petrecut in minutul 12, atunci cand un sut cu pamantul al lui Wesley este oprit clar cu mana de Hoban in careu, insa centralul, aflat aproape de faza, a lasat jocul sa continue. 3 minute mai tarziu, Sanmartean are o incursiune in careu, insa sutul sau trece cu putin pe langa vinclul portii lui Vatca. In minutele 28 si 32, Sanmartean, respectiv Papp sunt avertizati de Coltescu pentru faulturi. In minutul 45, la capatul unei faze create de Zmeu si Sanmartean, Wesley ajunge ajunge in pozitie de sut, iar fundasul Gazului, Markovic, a intepat balonul pentru 0-1. In faza exact urmatoare dupa reluarea jocului, Vitinho cade la un duel cu Papp, iar fundasul Vasluiului vede al doilea galben si este eliminat. In partea secunda, locul sau in centrul apararii este luat de Balaur, iar Bello este lasat la cabine. Desi cu un jucator mai putin pe teren, tot Vasluiul este echipa care are initiativa si la doar doua minute de la reluare Wesley rateaza incredibil din 14 metri, dupa ce recuperase un balon de la unul dintre fundasii medieseni. In minutul 51, Vasluiul putea sa se desprinda la 0-2, insa sutul din lovitura libera al lui Sanmartean loveste transversala lui Vatca. Cu jumatate de ora inainte de fluierul de final, vasluienii au cedat initiativa, iar Gazul a presat continuu, revitalizati si de intrarea lui Ciprian Petre pe flancul drept al gazdelor. In minutul 81, Bud, intrat si el la pauza, a inscris la capatul unei faze prelungite de atac, printr-o deviere din interiorul careului. Vasluiul putea pleca cu toate punctele de la Medias, insa nici Jovanovic, nici Adailton nu au reusit sa-l invinga pe Vatca.
Vasluiul ajunge astfel la cota 21 si este momentan pe pozitia a VII-a a clasamentului. Urmatoarea partida este programata pentru data de 20 noiembrie in fata Pandurilor din Targu Jiu, pe teren propriu.

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.