*
    Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-Sporting Lisabona, 1-0

FC Vaslui-Sporting Lisabona, 1-0

gol_zmeu_sportingVasluiul are cele mai mari sanse de calificare in primavara decat toate celelalte echipe romanesti!
VIDEO-conferinta de presa
Vasluiul a avut joi seara ceea ce i-a lipsit in celelalte 3 meciuri din Europa de pana acum: concentrare si sansa! Cu o echipa intreaga in infirmerie conducerea tehnica a formatiei a avut o tema dificila in construi primul 11. Sporting Lisabona a venit la Piatra Neamt din postura de echipa deja calificata in faza urmatoare a competitiei si a preferat sa-si odihneasca o parte din vedete. Relaxarea oaspetilor nu a tinut decat 45 de minute, deoarece la pauza, la scorul de 1-0 pentru Vaslui, Domingos Paciencia l-a trimis pe teren pe Van Wolfswinkel.
Vasluiul a inceput in forta partida, pastrand insa precautiuni in partea defensiva, Papp si Farkas stand pe rand cu ochii pe varfurile portughezilor. Bello in doua randuri si Adailton au trecut pe langa deschiderea scorului si anuntau reusita lui Zmeu din minutul 30. Sanmartean a centrat din corner, mingea a cazut in careu, iar mijlocasul Vasluiului a inscris din cadere cu un sut la coltul lung. 1-0 si Vasluiul se indrepta spre cea mai mare performanta a sa de pana acum in cupele europene. sporting nu s-a lasat intimidata si replicat imediat. Pericolul din tabara oaspetilor a venit, asa cum era de asteptat din partea lui Diego Capel si Fernandez. Ultimul dintre ei i-a facut zile negre lui Neagu pe partea dreapta, iar atacantul Vasluiului a fost in cele din urma schimbat cu Petar Jovanovic. Domingos Paciencia l-a lasat la cabine pe bulgarul Bojinov si a fortat atacul cu Van Wolfswinkel. Olandezul si-a facut simtita prezenta in minutul 63 atunci cand a fost gasit de o pasa perfecta a lui Fernandez, insa balonul deviat de varful portughez a trecut putin pe langa poarta. Pana spre finalul partidei Sporting nu a mai avut ocazii clare de gol, in timp ce galben-verzii au forjat atacul cu Bello si Adailton, varfurile Vasluiului fiind de cateva ori, insa, surprinse in off-side.
Cu doua egaluri si o victorie, Vasluiul aduna astfel 5 puncte, la egalitate cu Lazio, in timp ce Sporting isi mentine fara emotii prima pozitie cu 9 puncte, iar Zurich pe ultima pozitie cu 2 puncte.
urmatoarea partida a Vasluiului este pe data de 1 decembrie, tot la Piatra Neamt, in fata celor de la Lazio, iar ultima partida din grupe, pe data de 14 decembrie in deplasare la Zurich.