Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-FCM Targu Mures 4-0

FC Vaslui-FCM Targu Mures 4-0

Sanmarteanwesley_tgmuresRecital Wesley sub bagheta lui Sanmartean!
Vasluiul pleaca spre Piatra Neamt cu un moral excelent dupa o partida destul de grea in fata muresenilor. Desi galben-verzii si-au facut un meci mai usor inca din primele minute, reusind sa marcheze prin Bello (min.4), in urmatoarele 50 de minute de joc cei de la Targu Mures au avut 3 ocazii clare de a marca si chiar de a intoarce rezultatul.
Subotic a stat la capatul mai tuturor fazelor de atac ale oaspetilor, insa atacantul s-a pierdut de fiecare data la finalizare, atunci cand a trimis mult prea slab, ori a fost deposedat. Muresenii si-au facut singuri meciul si mai greu, dupa ce numarul 19, Florin Dan, a primit de 2 ori cartonasul galben, pentru un fault din spate, respectiv un hent (min.31). Vasluiul parea sa aiba un meci usor in continuare, insa pana la golul de 2-0 al lui Wesley, Muresul a atacat si a facut pressing in jumatatea vasluiana, parand ca pot sa marcheze in poarta lui Cerniauskas. Oaspetii au cedat insa fizic in cele din urma, iar Sanmartean a prins din nou o zi excelenta. Mijlocasul Valsuiului l-a gasit pe Wesley in preajma careului de 16 metri, iar brazilianul l-a executat pe goalkeeperul muresenilor cu un sut plasat la coltul lung. Era minutul 59, iar 5 minute mai tarziu, acelasi Wesley a urmarit un balon trimis catre portar, l-a depasit in viteza pe unul dintre fundasii de la Targu Mures si a inscris pentru 3-0. Nici nu au avut timp sa-si revina din "pumni" ca oaspetii s-au vazut din nou cu mingea-n poarta. Sanmartean a luat pe cont propriu o actiune si din interiorulcareului de 16 i-a pus mingea pe stangul lui Wesley, care a inscris cu un sut superb la vinclu pentru 4-0 (min.70).
Vasluiul se apropie astfel la 7 puncte de lider si pana la meciul din etapa viitoare impotriva celor de la Gaz Metan Medias, va sustine meciul din Europa League impotriva formatiei Sporting Lisabona.
Iata si primul 11 al Vasluiului si schimbarile facute de tehnicianul Viorel Hizo:
1. Cerniauskas, 20. Milanov, 85. Gladstone (inlocuit de Papp in min. 46), 26. Farkas, 11. Milisavljevici, 5. Zmeu, 23. Pavlovic, 10. Adailton, 80. Wesley (cpt.), 18. L. Sînmărtean (inlocuit de Adrian Gheorghiu in min. 71), 9. Yero Bello (inlocuit de Raul Costin in min.74).
Rezerve: Claudiu Puia, Razvan Neagu, Petar Jovanovici, Vasile Buhăescu

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.