Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-FC Zurich 2-2

FC Vaslui-FC Zurich 2-2

mike_vs-zrh[VIDEO]-conferinta de presa Viorel Hizo
Vasluiul a trecut pe langa victorie si in a doua mansa a grupei D din Europa League. Din pacate, scenariul de la Roma s-a repetat si joi seara pe arena din Piatra Neamt, iar Vasluiul a scapat din mana o victorie, care ar fi crescut semnificativ sansele galben-verzilor de a iesi din grupe. Vestea buna a venit, insa de la Lisabona, acolo unde Sporting a invins pe Lazio cu 2-1. Chiar si fara victorie pana acum in grupe, trupa lui Hizo pastreaza sanse reale de a ocupa pozitia secunda, fiind pe locul doi in grupe cu 2 puncte, dupa Sporting Lisabona, care a adunat pana acum 6 puncte.
Viorel Hizo a inceput partida cu o echipa super-ofensiva intr-un sistem 4-3-3 menit sa hartuiasca apararea elvetienilor. Oaspetii, insa, au reusit sa contracareze foarte bine tactica romanilor si chiar sa fie foarte periculosi pe contraatac si fazele fixe. Zurich a surprins insa toata asistenta cu un contraatac in viteza, centrare de pe partea dreapta de atac, iar fundasii centrali ai lui Hizo nu au avut ce face la lovitura de cap perfecta a lui Aegerter. 0-1 si Vasluiul se vedea condusa in primul meci pe teren propriu in Europa League. Repriza a doua a adus si primele schimbari in echipa galben-verzilor. Bello a ramas la cabine, iar in locul sau a intrat Raul Costin. Startul celei de-a doua jumatati a partidei a coincis si cu revitalizarea vasluienilor. Temwanjera si Adailton au presat constant in jumatatea adversa, iar golul egalizator plutea in aer. In minutul 59, Wesley a patruns in viteza in careu si a fost oprit doar prin fault de fundasul elvetian Koch. 11 metri, lovitura de pedeapsa pentru Vaslui, iar numarul 4 al celor de la Zurich eliminat. Capitanul galben-verzilor a transformat cu siguranta, iar suporterii Vasluiului incepeau sa spere intr-o minune. Cu un om in plus pe teren, Vasluiul a continuat ofensiva si in minutul 75 Temwanjera a fost deschis superb de Adailton, iar atacantul de culoare a inscris pentru 2-1. Bucuria vasluienilor nu a durat insa decat 2 minute. Mehmedi l-a invins pe Cerniauskas, dupa ce a profitat de o neintelegere intre fundasii Vasluiului. 2-2, iar filmul de la Lazio s-a repetat si pe scena din Piatra Neamt. Urmatoarea partida a Vasluiului in Europa League va fi peste 3 saptamani, pe 20 noiembrie la Lisabona.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Farkas, Milisavljevic -  Pavlovic, Sanmartean - Adailton, Wesley, Bello - Temwanjera
Rezerve: Puia, Zmeu, Costin, Jovanovic, Gheorghiu, Balaur, Buhaescu

FC Zurich: Leoni - P. Koch, R. Koch,Teixeira, Rodriguez - Schonbachler, Zouaghi, Aegerter, Nikci,- Chermiti, Alphonse
Rezerve: Guatelli, Magnin, Margairaz, Buff, Chikhaoui, Barmettler, Mehmedi

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.