*
    Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-Vointa Sibiu 2-0

FC Vaslui-Vointa Sibiu 2-0

mike_sibiuFC Vaslui a trecut peste infrangerea la Cluj si a prins doua meciuri fabuloase, atat in Cupa Romaniei cat si in campionat. Duminica seara, in fata a peste 3000 de spectatori, Vasluiul lui Hizo,  a trecut, nu fara emotii, de ambitioasa echipa a Sibiului, din nou printr-o dubla marca Wesley.
Fara doi dintre titularii obisnuiti ai galben-verzilor, Milanov si Sanmartean, suspendati pentru cumul de cartonase galbene, tehnicienii Vasluiului s-au vazut nevoiti sa improvizeze din nou linia defensiva. Dupa revenirea lui Papp in primul 11, Balaur a fost trecut rezerva, iar in partea dreapta a apararii a intrat in premiera in acest sezon Adrian Gheorghiu. Optarul Vasluiul s-a descurcat excelent pe fazele de aparare, iar formatia sa de mijlocas s-a facut cunoscuta in ofensiva, acolo unde centrarile sale aupus deseori in pericol poarta adversa. Titularizarea lui Papp a fost una dintre surprizele placute ale partidei de duminica, mai ales ca fundasul central al Vasluiului s-a facut remarcat in toate duelurile aeriene!
Sibienii s-au multumit sa se cantoneze in aparare si sa "incerce" trupa lui Hizo doar pe contraatac. Strategia a functionat, insa, doar 35 de minute. La o faza de atac prelungita a Vasluiului, continuata cu un corner, Wesley a inscris din 6 metri (min.36), dupa ce toata apararea Sibiului parca fusese vrajita de centrarea lui Adailton. 1-0 si pana la pauza, Vasluiul si-a permis sa mai rateze cateva ocazii prin Bello si Temwanjera. Partea a doua a jocului a confirmat dominarea Vasluiului, iar Sibiul a scapat de gol doar prin minune. Zmeu, Temwanjera si Bello au luat portarul sibian la tinta, astfel ca pana aproape de final oaspetii sperau intr-un egal miraculos. Wesley le-a spulberat insa orice speranta! Mike a prins un sprint spre poarta adversa, a driblat pana si portarul si l-a servit pe atacantul brazilian, care a inscris cu spatele la poarta cu calcaiul. 2-0, in minutul 87 si cu 13 puncte Vasluiul urca 2 pozitii in clasament, pana pe locul 6.
Iata si cele 2 echipe de start:
FC Vaslui: Cerniauskas - Gheorghiu, Papp, Farkas, Milisavljevici - Adailton, Costin, Pavlovici, Wesley - Bello, Temwanjera
Rezerve: Puia, Zmeu, Neagu, Balaur, Iovanovici, Buhaescu

Vointa Sibiu:
Miron - Forika, , Grigore, Tinc - Bunea, Dalbea, Tatar, Nicola, Ionut Matei - Maghici, Martinescu
Rezerve: Danalache, Apostol, Antohi, Bar, Negut, Caius Lungu, Burlacu.

Urmatoarea partida a Vasluiului in campionat este pe 3 octombrie, in deplasare la Pitesti, in fata formatiei CS Mioveni.

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.