Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri SS Lazio-FC Vaslui 2-2

SS Lazio-FC Vaslui 2-2

Vasluiul - supriza serii de Europa League!
Urmeaza FC Zurich pe 29 septembrie la Piatra Neamt

Vasluiul a dat peste cap toate socotelile lazialilor si toate predictiile legate de aceasta partida. Daca majoritatea cunoscatorilor de fotbal dadeau trupa lui Hizo ca victima sigura pe Olimpico, Vasluiul a reusit sa se descotoroseasca de toate inhibitiile si pronosticurile si sa faca o partida istorica in fata unei echipe care se confunda practic cu istoria fotbalului in sine. Lazio a intrat foarte bine in joc in prima parte a meciului si si-a creat destule ocazii, insa determinarea vasluienilor a pastrat tabela intacta. Cisse, Zauri, Ledesma, Sculli au luat tare echipa Vasluiului, insa s-au pierdut la finalizare, acolo unde in primele 30 de minute puteau inscrie in poarta lui Cerniauskas cel putin o data. Minutul 34 a adus insa si primul gol, din pacate in poarta galben-verzilor. Balaur a fostluat prin surprindere de o actiune in viteza a italienilor si l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe Rocchi. Cisse a transformat sigur in vinclul portii si forta Vasluiul sa iasa la atac.
Pauza a prins foarte bine vasluiuenilor, care au iesit motivati de la cabine, dar si siguri de faptul ca la acest scor nu mai e nimic de pierdut. Partea secunda a fost clar a echipei lui Hizo. Milisavljevic, Sanmartean, Adailton si Wesley s-au napustit asupra careului lazial si au dat semne ca soarta partidei se poate schimba. Nu era prima data cand Vasluiul revenea in joc dupa ce a fost condusa. La 15 minute dupa reinceperea jocului, Vasluiul a reusit o faza braziliana de toata frumusetea. Adailton a centrat perfect in careu, iar Wesley a reluat la coltul lung(min.60), fara speranta pentru Marchetti. 1-1 si cei 300 de fani ai Vasluiului au dominat minute bune galeria celor 3000 de fani ai gazdelor.
Teoria celor 3 minute din partida cu Dinamo s-a aplicat si la Roma. Milanov l-a deschis grozav pe Temwanjera iar varful din Zimbabwe a scapat singur spre careu, iar lui Zauri nu i-a ramas altceva decat sa-l puna la pamant pe atacantul Vasluiului. Arbitrul nu a stat pe ganduri si a aratat punctul cu var, iar Zauri a fost trimis la cabine, luand rosu direct. 2-1 pentru Vaslui, dupa ce Wesley a transformat cu siguranta penalty-ul (min.63) si Vasluiul calca pe urmele Clujului in drumul spre cea mai mare surpriza a serii de Europa League. Lazio s-a trezit repede din soc si a inceput din nou sa atace, iar la o faza care nu anunta mare lucru, Sculli l-a incalecat pe Milanov in saritura si a stabilit scorul final 2-2 (min.73).
Dupa prima partida Vasluiul este pe locul 2 in grupa D a Europa League, iar pe 29 septembrie asteapta vizita celor de la Zurich, pentru cea de a doua partida din grupe.
Pana atunci Vasluiul mai are de trecut in campionat hopul de laa Cluj, acolo unde va juca luni, partida din etapa a 7-a a Ligii Intai,iar joi, 22 septembrie va intalni Vointa Livezile in saisprezecimile Cupei Romaniei.

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.