Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-Spartak Moscova 3-0

FC Vaslui-Spartak Moscova 3-0

Samba do Brasil in Austria !

Vasluiul a reusit o victorie categorica in fata unei echipe redutabile din campionatul rusesc. Cu toate ca adversarii au avut un joc combinativ de calitate, Vasluiul lui Hizo a stat pe picioare si a fost echipa pragmatica de pe teren.

Adailton – omul meciului pentru Vaslui!
Wesley a avut sansa golului inca din debut. Adailton i-a pus mingea pe frunte de pe partea dreapta, iar varful brazilian a trimis balonul aproape de poarta. Rusii au preluat fraiele jocului si in 5 minute a trimis de doua ori mingea in bara. Vasluiul nu s-a lasat mai prejos si prin acelasi Adailton, gasit excelent de Wesley a nimerit si el bara, dupa ce a ramas singur cu portarul. Adailton a fost si cel care a stat la baza primului gol. Brazilianul de 34 de ani a luat o actiune pe cont propriu si a fost oprit neregulamentar in careu, iar arbitrul jocului a dictat lovitura de la 11 metri. Penaltiul a fost transformat cu siguranta de Wesley si Vasluiul a intrat la cabine cu 1-0.

Costin – gol superb de la 30 de metri

Imediat dupa pauza, Hizo l-a scos doar pe Gladstone si la- bagat in teren pe Raul Costin. Mijlocasul Vasluiului a reusit o faza superba in minutul 63. Costin a sutat puternic de la 30 de metri, balonul a fost deviat cu spatele de Temwanjera si l-a pus pe picior gresit pe goalkeeperul rus, ducand scorul la 2-0 pentru galben-verzi.

Spartak a data-o in bara si in repriza a doua!
Dupa devierea norocoasa, atacantul din Zimbabwe, a avut o ocazie uriasa. Varful de culoare al Vasluiului a lovit balonul cu capul din centrarea lui Balace, insa mingea a trecut pe langa poarta. Doar cateva minute mai tarziu (min.73) Temwanjera si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor. Adailton l-a deschis genial in careu pe atacantul Vasluiului, iar Temwanjera a sutat puternic la coltul scurt pentru 3-0. Rusii puteau sa marcheze pe final de meci, insa si cel de-al treilea atacant trimis in teren de tehnicianul lui Spartak a trimis tot in bara din 9 metri.

Iata si primul 11 al Vasluluiui, precum si schimbarile efectuate de Viorel Hizo.

Primul 11: Cerniauskas in poarta, Milanov, Papp, Canu, Balace in linia defensiva, Adailton, Gladstone, Pavlovic si Neagu la mijloc, Wesley si Bello in atac. In partea a doua au intrat Costin in locul lui Gladstone, Temwanjera in locul lui Bello, Milisavljevic in locul lui Neagu, Gerlem in locul lui Adailton, Jovanovic in locul lui Milanov, Puia in locul lui Cerniauskas, Annang in locul lui Wesley.

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.