Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri Egal cu vicecampioana Cehiei

Egal cu vicecampioana Cehiei

FC Vaslui-Sparta Praga 1-1
Viorel Hizo: "Egalul e echitabil, insa am ratat foarte mult!"
Vasluiul a reusit un egal datator de sperante in fata unei echipe solide a Spartei Praga in al doilea meci de pregatire din Austria. Adversarii au deschis primii scorul dintr-o lovitura de pedeapsa, iar Neagu a adus egalarea in partea secunda.
Vasluiul a dominat debutul partidei
Viorel Hizo a inceput partida cu urmatorul 11: Cerniauskas in poarta, Milanov, Papp, Canu si Jovanovic pe linia defensiva, Gerlem, Pavlovic, Costin, Adailton la mijloc, iar Temwanjera si Wesley in atac. Primele 15 minute au apartinut in totalitate Vasluiului, iar atacantii lui Hizo au trecut de cateva ori pe langa deschiderea scorului. Mai intai Wesley cu o lovitura puternica de cap peste poarta (min.6), pentru ca doar cateva minute mai tarziu sa vina randul lui Gerlem sa-l incerce pe portarul advers (min.8). Temwanjera a avut si el golul pe frunte insa balonul venit din centrarea perfecta a lui Adailton, a trecut razant peste transversala. Cu 10 minute inainte de pauza cehii reusesc deschiderea scorului din lovitura de pedeapsa, dupa ce Milanov a comis imprudent un hent in careu. Chiar inainte de pauza, vedeta galben-verzilor, Wesley a parasit terenul fiind inlocuit de Neagu.

Neagu, mutarea salvatoare!

Dupa pauza, Hizo a schimbat aproape toata linia de mijloc, Pavlovic si Gerlem lasand locul lui Annang si Milisavljevic, iar Temwanjera a lasat locul lui Gheorghiu. Cu un singur varf, Vasluiul a batut in retragere preferand schimbul de pase pe linia de fund si incursiunile mijlocasilor de banda. Minutul 63 a dus si egalarea Vasluiului. Neagu a profitat de o balbaiala in careul cehilor si a inscris pentru 1-1. Pana la finalul jocului au mai intrat Gladstone in locul lui Costin si Buhaescu in locul lui Adailton. Pe final Vasluiul putea pierde amicalul, insa Cerniauskas a intervenit excelent la un sut puternic al cehilor la coltul scurt.

Egal in fata unei echipe redutabile

Hizo incepe sa-si limpezeasca primul 11 in Austria, dupa ce in prima repriza a trimis pe teren cei mai in forma jucatori ai Vasluiului. Chiar daca nu au reusit sa incrie decat o singura data, vasluienii au aratat pofta de joc si curaj pe fazele ofensive.
„A fost un joc util cu o echipa foarte puternica. Daca e sa luam in considerare componenta lotului lor, atunci ne dam seama cam ce valoare au: 6 jucatori in echipa nationala, 3 in echipa olimpica si 2 in echipa nationala Under 19. A fost un joc bun al echipei noastre, mai ales in prima repriza si exceptand golul lor ce a venit pe seama unei greseli individuale ce putea fi totusi evitata. In mare parte am reusit sa ne facem jocul, insa daca iti creezi 4 ocazii si nu inscrii in fata unei echipe ca Sparta Praga, atunci ai foarte mari sanse sa pierzi jocul. Am reusit si noi sa inscriem si per total rezultatul mi se pare echitabil. Ma bucur pentru Neagu ca a inscris, este intr-o crestere fata de perioada precedenta si sper s-o tina tot asa”, a declarat tehnicianul Vasluiului imediat dupa meci.

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.