Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-Universitatea Craiova 2-1

FC Vaslui-Universitatea Craiova 2-1

miliVictorie muncita a Vasluiului si inca 3 puncte mai aproape de obiectiv!
Vasluiul a trait periculos partida cu Craiova si a trebuit sa rabde pana in minutl 82 pentru a de vedea cu toate punctele in dreptul ei. Universitatea a venit la Vaslui sa se apere si acest lucru i-a costat in cele din urma. Cu un prim 11 fortat de imprejurari si accidentari, Viorel Hizo a trebuit sa schimbe 4 dintre titularii obisnuiti ai galben-verzilor,astfel ca din primele minute vasluienii i-au vazut in teren pe Richard Annang, Willian Gerlem si Alejandro Campano. Mike Temwanjera mai  fusese titulrizat de "Dulau" acum 2 etape, astfel ca viitorul cetatean al Romaniei era deja obisnuit cu presiunea returului. La cei aproape 20 de ani ai sai, Annang a facut un meci foarte curajos in partea stanga a defensivei si este in calculele lui Hizo pentru viitoarele partide. Mai mult, din stangul lui Richard a venit centrarea pentru primul gol al Vasluiului, dupa ce Mike a incercat un calcai, iar veteranul Dorel Stoica a trimis in proprie poarta. Era doar minutul 13 si Vasluiul s-a napustit asupra portii lui Lung Jr. Craiova a ramas "la cutie" si s-a bazat doar pe contraatac, iar minutul 40 le-a si reusit. Subotic a prins viteza pe partea stanga de atac, iar Kuciak a fost nevoit sa se vada invins dupa un sut la coltul lung. 1-1 si Craiova spera inca la un egal. Buleica de la oaspeti a vazut al  doilea galben si juvetii au ramas in 10 inainte pauza. Superioritatea nu l-a convins pe Hizo, iar din minutul 46 Gerlem a ramas la cabine si l-a lasat pe Milisavljevic sa duca greul in banda dreapta. Sarbul a facut o repriza pe cinste si cu putina atentie isi putea trece numele pe tabela. Lobul sau peste Silviu Lung a fost scos in extremis de mana unui fundas, insa Vasluiul a trebuit sa se multumeasca doar cu un corner. Golul a intarziat sa apara, iar Adailton a fost oprit de fiecare data de zidul craiovean la executarea a doua lovituri libere.  Cu 10 minute inainte de final Wesley a luat inititiva la o alta lovitura libera din marginea careului, iar de aceasta data Lung Jr. nu s-a mai putut opune. Brazilianul Vasluiului a trimis peste zid si direct in vinclu aducand echipa la cativa pasi de a obtine cea mai mare performanta din istoria clubului.