*
    Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui-FCM Dunarea Galati, 4-1 in Cupa Romaniei

FC Vaslui-FCM Dunarea Galati, 4-1 in Cupa Romaniei

gheorghiu_dunareaVasluiul a mai trecut de un hop in Cupa Romaniei reusind sa se califice in sferturile competitiei. Fortat de "subtirimea" lotului, Viorel Hizo a inceput in primul 11 cu Puia in poarta, Jovanovic, Balaur, Papp si Hugo Luz pe linia de fund, Gheorghiu, Costin, Zmeu si Buhaescu pe mijloc si Wesley cu Neagu in atac.
Neagu si Buhaescu au disperat asistenta cu ratarile consecutive, iar pe fondul jocului dezamagitor, oaspetii au deschis scorul la capatul unei faze rapide de atac. Numarul 13 de la Dunarea, Chelaru, a marcat pentru 0-1, in minutul 19. Egalarea a venit chiar 19 minute mai tariu. Brazilianul Vasluiului a receptionat o centrare a lui Buhaescu in interiorul careului de 16 si a sutat din intoarcere la vinclu, fara sperante pentru goalkeeperul Pirvu. Lasati pe banca la odihna, Sanmartean si Adailton au fost introdusi de Hizo in teren in debutul partii secunde. Numarul 18 al Vasluiului a facut spectacol pe teren, reusind sa fie coautor la toate celelalte 3 goluri ale Vasluiului. Reusita de 2-1 a venit ca urmarea unei patrunderi in forta a mijlocasului incheiata cu pasa pentru Neagu (min.55). Golul de 3-1 a fost parca si mai spectaculos! Acelasi Sanmartean l-a deschis pe Adailton in partea dreapta de atac cu o pasa precisa peste apararea galatenilor, iar varful brazilian a marcat cu un lob peste Pirvu (min.57). Golul cu numarul 4 i-a lasat fara replica pe oaspeti. Aflat la conducerea jocului, Sanmartean a trimis din nou o pasa filtranta de data aceasta de aproape 30 de metri, iar Adailton a dat dovada de acelasi calm ca si la prima faza. Atacantul galben-verzilor l-a executat pe Pirvu cu un sut precis la coltul lung (min. 70).
Vasluiul trece astfel in urmatoarea faza a competitiei ce se va disputa in perioada 6-8 decembrie. Tragerea la sorti pentru sferturile de finala va imparti cele 8 echipe ramase in doua urne valorice, Vasluiul fiind in prima dintre acestea. Celelalte 7 echipe calificate in aceasta faza a competitiei sunt: Otelul Galati, Rapid Bucuresti, Dinamo Bucuresti (in prima urna) si Gaz Metan Medias, Pandurii Targu Jiu, Petrolul Ploiesti si Politehnica Timisoara (urna a doua).

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.